Second National Flag Of The Confederacy

Commonly Known As The "Stainless Banner," The Second National Flag Was Created By An Act Of The First Confederate Congress And Approved By The President On 01 May 1863. One Of The First Issues Of This Flag Covered The Casket Of Lt. Gen. Thomas Jonathan "Stonewall" Jackson (21 January 1824-10 May 1863) As The Nation Mourned His Loss In Richmond, 12 May 1863.

First Confederate Congress (18 February 1862-17 February 1864)

Use The Links Below. A Second Browser Will Open For Quick Access To The Desired Section.

Sessions Of Congress-Session Number, Location, Dates Of Assembly And Adjournment.

Confederate States Senate

bullet

Officers Of The Senate

bullet

State Senators

Confederate States House Of Representatives

bullet

Officers Of The House

bullet

State Representatives

Territorial Delegates

Congressional Committees-A Listing, By Committee Name, Of The Members Who Comprised The Following Specific Purpose Groups:

Senate Committees

bullet

Accounts (Sessions I-IV)

bullet

Claims (Sessions I-IV)

bullet

Commerce (Sessions I-IV)

bullet

Engrossment And Enrollment (Sessions I-IV)

bullet

Finance (Sessions I-IV)

bullet

Foreign Affairs (Sessions I-IV)

bullet

Indian Affairs (Sessions I-IV)

bullet

Judiciary (Sessions I-IV)

bullet

Military Affairs (Sessions I-IV)

bullet

Naval Affairs (Sessions I-IV)

bullet

Patents (Sessions I-IV)

bullet

Pay And Mileage (Session I)

bullet

Post Offices And Post Roads (Sessions I-IV)

bullet

Printing (Sessions I-IV)

bullet

Public Lands (Sessions I-IV)

bullet

Rules (Session I)

bullet

Territories (Sessions I-IV)

House Committees

bullet

Accounts (Sessions I-IV)

bullet

Claims (Sessions I-IV)

bullet

Commerce (Sessions I-IV)

bullet

Currency (Session IV)

bullet

Elections (Sessions I-IV)

bullet

Enrolled Bills (Sessions I-IV)

bullet

Foreign Affairs (Sessions I-IV)

bullet

Indian Affairs (Sessions I-IV)

bullet

Judiciary (Sessions I-IV)

bullet

Medical Department (Sessions II-IV)

bullet

Military Affairs (Sessions I-IV)

bullet

Naval Affairs (Sessions I-IV)

bullet

Ordnance And Ordnance Stores (Sessions II-IV)

bullet

Patents (Sessions I-IV)

bullet

Pay And Mileage (Sessions I-II)

bullet

Post Offices And Post Roads (Sessions I-IV)

bullet

Printing (Sessions I-IV)

bullet

Public Buildings (Sessions I-IV)

bullet

Quartermaster's And Commissary Departments
And Military Transportation
(Sessions II-IV)

bullet

Rules And Officers Of The House (Sessions I-III)

bullet

Territories And Public Lands (Sessions I-IV)

bullet

War Tax (Session II)

bullet

Ways And Means (Sessions I-IV)

Joint Committees

bullet

Buildings (Session I)

bullet

Engrossment And Enrollment (Session I)

bullet

Flag And Seal (Sessions I-III)

bullet

Inauguration (Session I)

bullet

Printing (Sessions I-IV)

bullet

Rules (Session I)

Sessions Of Congress

SESSION NUMBER

LOCATION

DATE OF ASSEMBLY

DATE OF ADJOURNMENT

SESSION I

Richmond, Virginia

18 February 1862

21 April 1862

SESSION II

Richmond, Virginia

18 August 1862

13 October 1862

SESSION III

Richmond, Virginia

12 January 1863

01 May 1863

SESSION IV

Richmond, Virginia

07 December 1863

17 February 1864

Confederate States Senate

Officers Of The Senate

CODE KEY

OTHER CIVIL & MILITARY SERVICE

(C) Confederate Cabinet/Executive Branch
(S) Secession Convention
(P) Provisional Confederate Congress
(2nd) 2nd Confederate Congress

OFFICER

STATE OF
REPRESENTATION

SESSIONS
SERVED

PRESIDENT OF THE SENATE

Alexander Hamilton Stephens
(C, S, P & 2nd)

GEORGIA

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

PRESIDENT PRO TEMPORE

Robert Mercer Taliaferro Hunter
(C, P & 2nd)

VIRGINIA

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

SECRETARY

James H. Nash
(2nd)

SOUTH CAROLINA

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

ASSISTANT SECRETARY

Edward H. Stephens

VIRGINIA

I-IV
(25 February 1862-
17 February 1864)

JOURNAL CLERK

C.T. Bruen

VIRGINIA

I-IV
(25 February 1862-
17 February 1864)

RECORDING CLERK

H.H. Hubbard

VIRGINIA

I-IV
(25 February 1862-
17 February 1864)

SERGEANT-AT-ARMS

Lafayette H. Fitzhugh
(2nd)

KENTUCKY

I-IV
(19 February 1862-
17 February 1864)

DOORKEEPER

James Page
(2nd)

NORTH CAROLINA

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

ASSISTANT DOORKEEPER

John Wadsworth
(P & 2nd)

GEORGIA

I-IV
(26 February 1862-
17 February 1864)

State Senators

CODE KEY

A ± Denotes A Senator Who Died While In Office.

OTHER CIVIL & MILITARY SERVICE

(C) Confederate Cabinet/Executive Branch
(S) Secession Convention
(P) Provisional Confederate Congress
(2nd) 2nd Confederate Congress

SENATOR

SESSIONS
SERVED

SENATOR

SESSIONS
SERVED

ALABAMA

MISSISSIPPI

Clement Claiborne Clay

I-IV
(19 February 1862-
17 February 1864)

Albert Gallatin Brown
(2nd)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

Robert Jemison, Jr.
(S & 2nd)

IV
(28 December 1863-
16 February 1864)

William Lowndes Yancey±*
(S)
*(Died: Montgomery County, Alabama,
26 July 1863.)

I-III
(27 March 1862-
18 April 1863)

James Phelan

I-IV
(19 February 1862-
17 February 1864)

ARKANSAS

MISSOURI

Robert Ward Johnson
(P & 2nd)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

John Bullock Clark, Sr.
(P & 2nd)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

Waldo Porter Johnson
(2nd)

IV
(24 December 1863-
17 February 1864)

Charles Burton Mitchel
(2nd)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

Robert Ludwell Yates Peyton±*
(P)
*(Died: Choctaw County, Alabama,
03 September 1863.)

I-III
(18 February 1862-
01 May 1863)

FLORIDA

NORTH CAROLINA

James McNair Baker
(2nd)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

George Davis*
(C & P)
*(Resigned: 11 January 1864.)

I-IV
(18 February 1862-
30 December 1863)

William Theophilus Dortch
(2nd)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

Augustus Emmet Maxwell
(2nd)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

Edwin Godwin Reade

IV
(22 January 1864-
17 February 1864)

GEORGIA

SOUTH CAROLINA

Benjamin Harvey Hill
(S, P & 2nd)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

Robert Woodward Barnwell
(S, P & 2nd)

I-IV
(18 February 1862-
17 December 1863)

Herschel Vespasian Johnson
(S & 2nd)

III-IV
(19 January 1863-
17 February 1864)

John Wood Lewis, Sr.

I-II
(07 April 1862-
13 October 1862)

James Lawrence Orr
(S, P & 2nd)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

Robert Augustus Toombs*
(C, S & P)
*(Elected, But Refused To Serve.)

-

KENTUCKY

TENNESSEE

Henry Cornelius Burnett
(S, P & 2nd)

I-IV
(26 February 1862-
17 February 1864)

Landon Carter Haynes, Sr.
(2nd)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

William Emmett Simms
(2nd)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

Gustavus Adolphus Henry, Sr.
(2nd)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

LOUISIANA

TEXAS

Thomas Jenkins Semmes
(S & 2nd)

I-IV
(19 February 1862-
17 February 1864)

Williamson Simpson Oldham, Sr.
(S, P & 2nd)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

Edward Sparrow
(S, P & 2nd)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

Louis Trezevant Wigfall
(P & 2nd)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

VIRGINIA

Allen Taylor Caperton
(S & 2nd)

III-IV
(26 January 1863-
17 February 1864)

Robert Mercer Taliaferro Hunter
(C, P & 2nd)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

William Ballard Preston±*
(S & P)
*(Died: Smithfield,
Montgomery County, Virginia,
16 November 1862.)

I-II
(18 February 1862-
13 October 1862)

Confederate States House Of Representatives

Officers Of The House

CODE KEY

A ± Denotes An Officer Who Died While In Office.

OTHER CIVIL & MILITARY SERVICE

(S) Secession Convention
(P) Provisional Confederate Congress
(2nd) 2nd Confederate Congress

OFFICER

STATE OF
REPRESENTATION

SESSIONS
SERVED

SPEAKER OF THE HOUSE

Thomas Stanhope Bocock
(P & 2nd)

VIRGINIA

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

SPEAKER PRO TEMPORE

Jabez Lamar Monroe Curry
(P)

ALABAMA

III
(13 January 1863-
16 January 1863)

CLERK

Robert Emmett Dixon, Sr.±*
(P)
*(Died: Richmond, Virginia,
24 April 1863.)

GEORGIA

I-III
(18 February 1862-
23 April 1863)

Albert Reese Lamar
(S, P & 2nd)

GEORGIA

III-IV
(25 April 1863-
17 February 1864)

ASSISTANT CLERK

David Louis Dalton
(2nd)

ALABAMA

III-IV
(ca.
01 May 1863-
17 February 1864)

James McDonald

VIRGINIA

I-IV
(ca.
13 March 1862-
17 February 1864)

DOORKEEPER

Robert Harrison Wynne
(S, P & 2nd)

ALABAMA

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

State Representatives

CODE KEY

A ± Denotes A Representative Who Died While In Office.

OTHER CIVIL & MILITARY SERVICE

(A) Confederate Army Command
(C) Confederate Cabinet/Executive Branch
(S) Secession Convention
(P) Provisional Confederate Congress
(2nd) 2nd Confederate Congress

REPRESENTATIVE

SESSIONS
SERVED

REPRESENTATIVE

SESSIONS
SERVED

ALABAMA

MISSISSIPPI

William Parish Chilton, Sr.
(P & 2nd)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

Ethelbert Barksdale
(2nd)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

David Clopton
(2nd)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

Jabez Lamar Monroe Curry
(P)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

Henry Cousins Chambers
(2nd)

I-IV
(19 February 1862-
17 February 1864)

Edmund Strother Dargan
(S)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

Jeremiah Watkins Clapp
(S)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

Thomas Jefferson Foster
(2nd)

I-IV
(19 February 1862-
17 February 1864)

Reuben Davis*
*
(Resigned: 21 January 1864.)

I-III
(18 February 1862-
21 April 1863)

Francis Strother Lyon
(2nd)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

William Dunbar Holder
(2nd)

IV
(21 January 1864-
17 February 1864)

James Lawrence Pugh
(2nd)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

John Jones McRae

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

John Perkins Ralls
(S)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

Otho Robards Singleton
(2nd)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

William Russell Smith
(S & 2nd)

I-IV
(21 February 1862-
17 February 1864)

Israel Victor Welch
(S & 2nd)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

ARKANSAS

MISSOURI

Felix Ives Batson
(S & 2nd)

I-III
(18 February 1862-
01 May 1863)

Caspar Wistar Bell
(P)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

Aaron H. Conrow
(P & 2nd)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

Augustus Hill Garland
(S, P & 2nd)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

William Mordecai Cooke, Sr.±*
(P)
*(Died: Petersburg, Virginia,
14 April 1863)

I-III
(18 February 1862-
23 January 1863)

Thomas W. Freeman
(P)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

Thomas Burton Hanly
(S & 2nd)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

Thomas Alexander Harris
(P)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

Grandison Delaney Royston

I-III
(18 February 1862-
28 April 1863)

George Graham Vest
(P & 2nd)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

FLORIDA

NORTH CAROLINA

James Baird Dawkins*
(S)
*(Resigned: 17 January 1863.)

I-II
(18 February 1862-
08 October 1862)

Archibald Hunter Arrington
(S)

I-IV
(20 February 1862-
17 February 1864)

Thomas Samuel Ashe

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

Robert Rufus Bridgers
(2nd)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

Allen Turner Davidson
(S & P)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

Robert Benjamin Hilton
(2nd)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

Burgess Sidney Gaither
(2nd)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

Owen Rand Kenan

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

William Lander
(S)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

John Marshall Martin

III-IV
(25 March 1863-
17 February 1864)

Thomas David Smith McDowell
(S & P)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

James Robert McLean

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

William Nathan Harrell Smith
(P & 2nd)

I-IV
(19 February 1862-
17 February 1864)

GEORGIA

SOUTH CAROLINA

William White Clark

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

Lewis Malone Ayer, Jr.
(S & 2nd)

I-IV
(06 March 1862-
23 December 1863)

Lucius Jeremiah Gartrell

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

Julian Hartridge
(2nd)

I-IV
(14 March 1862-
17 February 1864)

Milledge Luke Bonham*
(A)
*(Resigned: 17 January 1863.)

I-II
(18 February 1862-
11 October 1862)

Hines Holt*
*
(Resigned: 12 January 1864.)

I-III
(18 February 1862-
01 May 1863)

Porter Ingram

IV
(12 January 1864-
17 February 1864)

William Waters Boyce
(P & 2nd)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

Augustus Holmes Kenan
(S & P)

I-IV
(18 February 1862-
27 January 1864)

David William Lewis

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

James Farrow
(2nd)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

Charles James Munnerlyn
(S)

I-IV
(22 February 1862-
17 February 1864)

Hardy Strickland
(S)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

John McQueen

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

Robert Pleasant Trippe

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

William Porcher Miles
(S, P & 2nd)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

Augustus Romaldus Wright
(P)

I-IV
(18 February 1862-
04 February 1864)

William Dunlap Simpson
(2nd)

III-IV
(05 February 1863-
17 February 1864)

KENTUCKY

TENNESSEE

Robert Jefferson Breckinridge, Jr.
(S)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

John DeWitt Clinton Atkins
(P & 2nd)

I-IV
(08 March 1862-
17 February 1864)

Eli Metcalfe Bruce
(S & 2nd)

I-IV
(20 March 1862-
17 February 1864)

Horatio Washington Bruce
(S & 2nd)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

David Maney Currin
(P)

I-IV
(18 February 1862-
11 January 1864)

Theodore Legrand Burnett
(S, P & 2nd)

I-IV
(19 February 1862-
17 February 1864)

Henry Stuart Foote
(2nd)

I-IV
(18 February 1862-
15 February 1864)

James Stone Chrisman
(2nd)

I-IV
(03 March 1862-
17 February 1864)

Erasmus Lee Gardenhire

I-IV
(18 February 1862-
01 February 1864)

John Watkins Crockett, Jr.
(S)

I-IV
(18 February 1862-
12 February 1864)

Meredith Poindexter Gentry

I-II
(17 March 1862-
13 October 1862)

John Milton Elliott
(P & 2nd)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

Joseph Brown Heiskell*
(2nd)
*(Resigned: 06 February 1864.)

I-IV
(18 February 1862-
06 February 1864)

George Washington Ewing
(P & 2nd)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

George Washington Jones

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

George Baird Hodge
(A & P)

II-III
(18 August 1862-
01 May 1863)

Thomas Menees
(2nd)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

Willis Benson Machen
(S & 2nd)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

William Graham Swan
(2nd)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

James William Moore
(S & 2nd)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

William Henry Tibbs

I-IV
(18 February 1862-
02 February 1864)

Henry English Read
(2nd)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

John Vines Wright
(2nd)

I-IV
(19 March 1862-
20 January 1864)

LOUISIANA

TEXAS

Charles Magill Conrad
(P & 2nd)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

Malcolm Duncan Graham
(S)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

Lucius Jacques Dupré
(S & 2nd)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

Peter W. Gray
(S)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

Duncan Farrar Kenner
(P & 2nd)

I-III
(18 February 1862-
01 May 1863)

Caleb Claiborne Herbert
(2nd)

I-III
(18 February 1862-
01 May 1863)

Henry Marshall
(S & P)

I-IV
(18 February 1862-
12 January 1864)

Franklin Barlow Sexton
(2nd)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

John Perkins, Jr.
(S, P & 2nd)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

John Allen Wilcox±*
(S)
*(Died: Richmond, Virginia,
07 February 1864.)

I-IV
(18 February 1862-
06 February 1864)

Charles Jacques Villeré
(2nd)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

William Bacon Wright

I-IV
(18 February 1862-
16 February 1864)

VIRGINIA

John Brown Baldwin
(S & 2nd)

I-IV
(27 February 1862-
17 February 1864)

James Philemon Holcombe
(S)

I-IV
(20 February 1862-
13 February 1864)

Thomas Stanhope Bocock
(P & 2nd)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

Albert Gallatin Jenkins*
*
(Resigned: 18 August 1862.)

I
(18 February 1862-
21 April 1862)

Alexander Robinson Boteler, Sr.
(P)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

Robert Johnston
(P & 2nd)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

John Randolph Chambliss, Sr.
(S)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

James Lyons

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

Charles Fenton Collier

II-IV
(18 August 1862-
17 February 1864)

Samuel Augustine Miller
(2nd)

III-IV
(24 February 1863-
16 February 1864)

Daniel Coleman DeJarnette, Sr.
(2nd)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

Walter Preston
(P)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

David Funsten
(2nd)

IV
(07 December 1863-
17 February 1864)

Roger Atkinson Pryor, Sr.*
(P)
*(Resigned: 05 April 1862.)

I
(18 February 1862-
08 March 1862)

Muscoe Russell Hunter Garnett±*
*
(Died: Elmwood,
Essex County, Virginia,
14 February 1864.)

I-IV
(21 February 1862-
30 January 1864)

Charles Wells Russell
(P & 2nd)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

John Goode, Jr.
(S & 2nd)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

William "Extra Billy" Smith*
*
(Resigned: 06 April 1863.)

I-III
(18 February 1862-
30 March 1863)

Waller Redd Staples
(P & 2nd)

I-IV
(18 February 1862-
17 February 1864)

Territorial Delegates

CODE KEY

OTHER CIVIL & MILITARY SERVICE

(S) Secession Convention
(2nd) 2nd Confederate Congress

DELEGATE

SESSIONS
SERVED

ARIZONA

Marcus H. MacWillie
(2nd)

I-IV
(11 March 1862-
17 February 1864)

CHEROKEE NATION

Elias Cornelius Boudinot
(S & 2nd)

II-IV
(09 October 1862-
17 February 1864)

CHOCTAW NATION

Robert McDonald Jones

III-IV
(17 January 1863-
17 February 1864)

Congressional Committees

CODE KEY

A Indicates The Committee Chairman.
A
± Denotes A Senator/Representative Who Died While In Office.
A
Denotes A Temporary Appointment.

OTHER CIVIL & MILITARY SERVICE

(A) Confederate Army Command
(C) Confederate Cabinet/Executive Branch
(S) Secession Convention
(P) Provisional Confederate Congress
(2nd) 2nd Confederate Congress

Senate Committees

SENATOR

SESSIONS
SERVED

SENATOR

SESSIONS
SERVED

ACCOUNTS (Sessions I-IV)

ARKANSAS

NORTH CAROLINA

Robert Ward Johnson•
(P & 2nd)

III
(28 April 1863-
01 May 1863)

William Theophilus Dortch
(2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(19 January 1863-
17 February 1864)

Charles Burton Mitchel
(2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III
(19 January 1863-
24 April 1863)
IV
(06 February 1864-
17 February 1864)

KENTUCKY

VIRGINIA

William Emmett Simms
(2nd)

I-II
(25 February 1862-
27 September 1862)
III-IV
(19 January 1863-
17 February 1864)

Allen Taylor Caperton•
(S & 2nd)

III
(28 April 1863-
01 May 1863)

CLAIMS (Sessions I-IV)

ALABAMA

KENTUCKY

Robert Jemison, Jr.•
(S & 2nd)

IV
(14 January 1864-
16 February 1864)

Henry Cornelius Burnett
(S, P & 2nd)

I-II
(26 February 1862-
01 October 1862)
III-IV
(19 January 1863-
17 February 1864)

FLORIDA

MISSOURI

James McNair Baker
(2nd)

IV
(15 December 1863-
17 February 1864)

Waldo Porter Johnson
(2nd)

IV
(05 January 1864-
17 February 1864)

Robert Ludwell Yates Peyton±*
(P)
*(Died: Choctaw County, Alabama,
03 September 1863.)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III
(04 February 1863-
01 May 1863)

NORTH CAROLINA

George Davis*
(C & P)
*(Resigned: 11 January 1864.)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(19 January 1863-
30 December 1863)

COMMERCE (Sessions I-IV)

ALABAMA

MISSOURI

Clement Claiborne Clay

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(19 January 1863-
17 February 1864)

Robert Ludwell Yates Peyton±*
(P)
*(Died: Choctaw County, Alabama,
03 September 1863.)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III
(04 February 1863-
01 May 1863)

FLORIDA

NORTH CAROLINA

James McNair Baker
(2nd)

III
(19 January 1863-
12 February 1863)

William Theophilus Dortch
(2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(19 January 1863-
17 February 1864)

Augustus Emmet Maxwell
(2nd)

I-II
(25 February 1862-
03 October 1862)
III-IV
(12 February 1863-
17 February 1864)

KENTUCKY

SOUTH CAROLINA

Henry Cornelius Burnett
(S, P & 2nd)

I-II
(26 February 1862-
01 October 1862)

James Lawrence Orr
(S, P & 2nd)

IV
(17 December 1863-
17 February 1864)

TEXAS

Williamson Simpson Oldham, Sr.
(S, P & 2nd)

III-IV
(28 January 1863-
17 February 1864)

ENGROSSMENT AND ENROLLMENT (Sessions I-IV)

ARKANSAS

MISSOURI

Charles Burton Mitchel
(2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)

Robert Ludwell Yates Peyton
(P)

II
(07 October 1862-
13 October 1862)

FLORIDA

NORTH CAROLINA

James McNair Baker
(2nd)

II
(07 October 1862-
11 October 1862)

William Theophilus Dortch
(2nd)

III-IV
(19 January 1863-
17 February 1864)

Augustus Emmet Maxwell
(2nd)

I-II
(25 February 1862-
03 October 1862)
III-IV
(19 January 1863-
17 February 1864)

MISSISSIPPI

TENNESSEE

James Phelan

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)

Landon Carter Haynes, Sr.*
(2nd)
*(Appointed, But Substituted By
James Phelan.)

I
(25 February 1862)

VIRGINIA

Allen Taylor Caperton
(S & 2nd)

III-IV
(26 January 1863-
17 February 1864)

FINANCE (Sessions I-IV)

ALABAMA

NORTH CAROLINA

Robert Jemison, Jr.•
(S & 2nd)

IV
(10 February 1864-
16 February 1864)

George Davis*
(C & P)
*(Resigned: 11 January 1864.)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(19 January 1863-
30 December 1863)

Edwin Godwin Reade

IV
(09 February 1864-
17 February 1864)

GEORGIA

SOUTH CAROLINA

Herschel Vespasian Johnson
(S & 2nd)

III-IV
(19 January 1863-
17 February 1864)

Robert Woodward Barnwell
(S, P & 2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(19 January 1863-
17 December 1863)

John Wood Lewis, Sr.

II
(26 August 1862-
13 October 1862)

LOUISIANA

TENNESSEE

Thomas Jenkins Semmes
(S & 2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(19 January 1863-
17 February 1864)

Gustavus Adolphus Henry, Sr.
(2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)

VIRGINIA

Robert Mercer Taliaferro Hunter
(C, P & 2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(19 January 1863-
17 February 1864)

FOREIGN AFFAIRS (Sessions I-IV)

ALABAMA

MISSOURI

William Lowndes Yancey±*
(S)
*(Died: Montgomery County, Alabama,
26 July 1863.)

I-II
(27 March 1862-
10 October 1862)
III-IV
(19 January 1863-
18 April 1863)

John Bullock Clark, Sr.
(P & 2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(16 February 1863-
17 February 1864)

FLORIDA

SOUTH CAROLINA

Augustus Emmet Maxwell
(2nd)

III-IV
(19 January 1863-
17 February 1864)

James Lawrence Orr
(S, P & 2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(19 January 1863-
17 February 1864)

GEORGIA

TEXAS

Herschel Vespasian Johnson
(S & 2nd)

IV
(17 December 1863-
17 February 1864)

Louis Trezevant Wigfall
(P & 2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(19 January 1863-
17 February 1864)

VIRGINIA

William Ballard Preston
(S & P)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)

Robert Mercer Taliaferro Hunter
(C, P & 2nd)

III
(19 January 1863-
12 February 1863)

INDIAN AFFAIRS (Sessions I-IV)

ALABAMA

MISSISSIPPI

Clement Claiborne Clay

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)

James Phelan

III-IV
(19 January 1863-
17 February 1864)

ARKANSAS

MISSOURI

Robert Ward Johnson
(P & 2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(19 January 1863-
17 February 1864)

John Bullock Clark, Sr.
(P & 2nd)

III-IV
(19 January 1863-
17 February 1864)

Robert Ludwell Yates Peyton
(P)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)

KENTUCKY

TEXAS

William Emmett Simms
(2nd)

I-II
(25 February 1862-
27 September 1862)
III-IV
(19 January 1863-
17 February 1864)

Williamson Simpson Oldham, Sr.
(S, P & 2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(28 January 1863-
17 February 1864)

JUDICIARY (Sessions I-IV)

GEORGIA

MISSISSIPPI

Benjamin Harvey Hill
(S, P & 2nd)

I-II
(25 February 1862-
08 October 1862)
III-IV
(19 January 1863-
17 February 1864)

James Phelan

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(19 January 1863-
17 February 1864)

KENTUCKY

TENNESSEE

Henry Cornelius Burnett
(S, P & 2nd)

I-II
(26 February 1862-
01 October 1862)

Landon Carter Haynes, Sr.
(2nd)

I-II
(25 February 1862-
11 October 1862)
III-IV
(19 January 1863-
17 February 1864)

LOUISIANA

VIRGINIA

Thomas Jenkins Semmes
(S & 2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(19 January 1863-
17 February 1864)

Allen Taylor Caperton
(S & 2nd)

III-IV
(26 January 1863-
17 February 1864)

MILITARY AFFAIRS (Sessions I-IV)

ALABAMA

LOUISIANA

Clement Claiborne Clay

III-IV
(19 January 1863-
17 February 1864)

Edward Sparrow
(S, P & 2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(19 January 1863-
17 February 1864)

ARKANSAS

TENNESSEE

Robert Ward Johnson
(P & 2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)

Gustavus Adolphus Henry, Sr.
(2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(19 January 1863-
17 February 1864)

KENTUCKY

TEXAS

Henry Cornelius Burnett
(S, P & 2nd)

III-IV
(19 January 1863-
17 February 1864)

Louis Trezevant Wigfall
(P & 2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(19 January 1863-
17 February 1864)

VIRGINIA

William Ballard Preston
(S & P)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)

NAVAL AFFAIRS (Sessions I-IV)

ALABAMA

KENTUCKY

Robert Jemison, Jr.
(S & 2nd)

IV
(14 December 1863-
16 February 1864)

Henry Cornelius Burnett•
(S, P & 2nd)

I
(17 March 1862-
26 March 1862)

William Lowndes Yancey±*
(S)
*(Died: Montgomery County, Alabama,
26 July 1863.)

III
(19 January 1863-
18 April 1863)

William Emmett Simms
(2nd)

I
(25 February 1862-
08 March 1862)
I-II
(27 March 1862-
27 September 1862)
III-IV
(19 January 1863-
17 February 1864)

ARKANSAS

MISSISSIPPI

Robert Ward Johnson
(P & 2nd)

II
(09 October 1862-
13 October 1862)

Albert Gallatin Brown
(2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(19 January 1863-
17 February 1864)

FLORIDA

NORTH CAROLINA

James McNair Baker
(2nd)

I
(25 February 1862-
12 March 1862)
I-II
(27 March 1862-
11 October 1862)
III-IV
(10 February 1863-
17 February 1864)

George Davis
(C & P)

I
(17 March 1862)
II
(09 October 1862-
13 October 1862)

Augustus Emmet Maxwell
(2nd)

III
(19 January 1863-
10 February 1863)
III
(20 April 1863-
01 May 1863)

William Theophilus Dortch
(2nd)

I
(25 February 1862-
12 March 1862)
I-II
(18 March 1862-
13 October 1862)
III-IV
(20 April 1863-
24 April 1863)
IV
(15 December 1863-
17 February 1864)

GEORGIA

TEXAS

Benjamin Harvey Hill•
(S, P & 2nd)

I
(17 March 1862-
26 March 1862)

Williamson Simpson
Oldham, Sr.
(S, P & 2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)

Herschel Vespasian Johnson
(S & 2nd)

III-IV
(19 January 1863-
15 December 1863)

PATENTS (Sessions I-IV)

FLORIDA

GEORGIA

Augustus Emmet Maxwell
(2nd)

I-II
(25 February 1862-
03 October 1862)
III-IV
(19 January 1863-
17 February 1864)

Benjamin Harvey Hill
(S, P & 2nd)

I-II
(25 February 1862-
08 October 1862)
III-IV
(19 January 1863-
17 February 1864)

TENNESSEE

Landon Carter Haynes, Sr.
(2nd)

I-II
(25 February 1862-
11 October 1862)
III-IV
(19 January 1863-
17 February 1864)

PAY AND MILEAGE (Session I)

KENTUCKY

SOUTH CAROLINA

Henry Cornelius Burnett
(S, P & 2nd)

I
(03 April 1862-
21 April 1862)

James Lawrence Orr
(S, P & 2nd)

I
(03 April 1862-
21 April 1862)

TENNESSEE

Gustavus Adolphus Henry, Sr.
(2nd)

I
(03 April 1862-
21 April 1862)

POST OFFICES AND POST ROADS (Sessions I-IV)

ARKANSAS

MISSISSIPPI

Charles Burton Mitchel
(2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(19 January 1863-
17 February 1864)

James Phelan*
*
(Appointed, But Substituted By
Landon Carter Haynes, Sr.)

I
(25 February 1862)

FLORIDA

MISSOURI

James McNair Baker
(2nd)

I-II
(25 February 1862-
11 October 1862)
III-IV
(19 January 1863-
17 February 1864)

John Bullock Clark, Sr.
(P & 2nd)

I-II
(27 February 1862-
13 October 1862)
IV
(09 December 1863-
17 February 1864)

Robert Ludwell Yates Peyton±*
(P)
*(Died: Choctaw County, Alabama,
03 September 1863.)

III
(04 February 1863-
01 May 1863)

GEORGIA

TENNESSEE

Herschel Vespasian Johnson•
(S & 2nd)

III
(30 April 1863-
01 May 1863)

Landon Carter Haynes, Sr.
(2nd)

I-II
(25 February 1862-
11 October 1862)
III-IV
(19 January 1863-
17 February 1864)

John Wood Lewis, Sr.

II
(26 August 1862-
13 October 1862)

KENTUCKY

TEXAS

William Emmett Simms*
(2nd)
*(Appointed, But Declined.)

I
(26 February 1862)

Williamson Simpson
Oldham, Sr.

(S, P & 2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(28 January 1863-
17 February 1864)

PRINTING (Sessions I-IV)

GEORGIA

MISSOURI

Benjamin Harvey Hill
(S, P & 2nd)

I-II
(25 February 1862-
08 October 1862)
III-IV
(19 January 1863-
17 February 1864)

John Bullock Clark, Sr.
(P & 2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
IV
(ca.
08 December 1863-
17 February 1864)

MISSISSIPPI

TENNESSEE

James Phelan

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(19 January 1863-
17 February 1864)

Landon Carter Haynes, Sr.
(2nd)

III-IV
(19 January 1863-
17 February 1864)

PUBLIC LANDS (Sessions I-IV)

ALABAMA

FLORIDA

William Lowndes Yancey±*
(S)
*(Died: Montgomery County, Alabama,
26 July 1863.)

I-II
(27 March 1862-
10 October 1862)
III
(19 January 1863-
18 April 1863)

James McNair Baker
(2nd)

I-II
(25 February 1862-
11 October 1862)
III-IV
(19 January 1863-
17 February 1864)

MISSOURI

John Bullock Clark, Sr.
(P & 2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(19 January 1863-
17 February 1864)

RULES (Session I)

ALABAMA

ARKANSAS

Clement Claiborne Clay

I
(19 February 1862-
21 April 1862)

Robert Ward Johnson
(P & 2nd)

I
(19 February 1862-
21 April 1862)

SOUTH CAROLINA

James Lawrence Orr
(S, P & 2nd)

I
(19 February 1862-
21 April 1862)

TERRITORIES (Sessions I-IV)

ALABAMA

MISSOURI

William Lowndes Yancey
(S)

I-II
(27 March 1862-
10 October 1862)

John Bullock Clark, Sr.
(P & 2nd)

III-IV
(19 January 1863-
17 February 1864)

MISSISSIPPI

TEXAS

Albert Gallatin Brown
(2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(19 January 1863-
17 February 1864)

Louis Trezevant Wigfall
(P & 2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(19 January 1863-
17 February 1864)

House Committees

REPRESENTATIVE

SESSIONS
SERVED

REPRESENTATIVE

SESSIONS
SERVED

ACCOUNTS (Sessions I-IV)

ALABAMA

KENTUCKY

Thomas Jefferson Foster
(2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(16 January 1863-
17 February 1864)

Willis Benson Machen
(S & 2nd)

III
(29 April 1863-
01 May 1863)

ARKANSAS

NORTH CAROLINA

Thomas Burton Hanly
(S & 2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(12 January 1863-
17 February 1864)

Owen Rand Kenan

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(02 February 1863-
17 February 1864)

GEORGIA

SOUTH CAROLINA

Hardy Strickland
(S)

I-II
(25 February 1862-
29 September 1862)
III-IV
(17 January 1863-
17 February 1864)

John McQueen

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(16 January 1863-
17 February 1864)

CLAIMS (Sessions I-IV)

ALABAMA

MISSISSIPPI

David Clopton
(2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(13 January 1863-
17 February 1864)

Jeremiah Watkins Clapp
(S)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(12 January 1863-
17 February 1864)

ARKANSAS

NORTH CAROLINA

Thomas Burton Hanly
(S & 2nd)

IV
(ca.
17 February 1864)

James Robert McLean

I-II
(25 February 1862-
20 September 1862)
III-IV
(12 January 1863-
17 February 1864)

GEORGIA

SOUTH CAROLINA

Charles James Munnerlyn
(S)

I-II
(25 February 1862-
27 September 1862)
III-IV
(09 February 1863-
17 February 1864)

James Farrow
(2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(12 January 1863-
17 February 1864)

William Dunlap Simpson
(2nd)

III-IV
(11 February 1863-
17 February 1864)

KENTUCKY

TENNESSEE

Theodore Legrand Burnett
(S, P & 2nd)

I-II
(25 February 1862-
25 September 1862)
III-IV
(12 January 1863-
17 February 1864)

Erasmus Lee Gardenhire

I-II
(25 February 1862-
11 October 1862)
III-IV
(28 January 1863-
01 February 1864)

LOUISIANA

TEXAS

Henry Marshall*
(S & P)
*(Appointed, But Declined.)

III
(11 February 1863)

William Bacon Wright

IV
(22 December 1863-
16 February 1864)

Charles Jacques Villeré
(2nd)

I-II
(25 February 1862-
15 September 1862)
III
(13 January 1863-
10 February 1863)

VIRGINIA

William "Extra Billy" Smith*
*
(Resigned: 06 April 1863.)

I
(25 February 1862-
19 April 1862)
III
(12 January 1863-
30 March 1863)

COMMERCE (Sessions I-IV)

ALABAMA

MISSISSIPPI

Jabez Lamar Monroe Curry
(P)

I-II
(25 February 1862-
07 October 1862)
III-IV
(12 January 1863-
17 February 1864)

Henry Cousins Chambers
(2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(28 January 1863-
17 February 1864)

GEORGIA

MISSOURI

Julian Hartridge
(2nd)

II
(23 August 1862-
13 October 1862)

William Mordecai Cooke, Sr.±*
(P)
*(Died: Petersburg, Virginia,
14 April 1863)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III
(12 January 1863-
23 January 1863)

Robert Pleasant Trippe

I-II
(25 February 1862-
11 October 1862)
III-IV
(12 January 1863-
17 February 1864)

KENTUCKY

NORTH CAROLINA

Horatio Washington Bruce
(S & 2nd)

I-II
(25 February 1862-
30 September 1862)
III-IV
(12 January 1863-
17 February 1864)

Thomas David Smith McDowell
(S & P)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(12 January 1863-
17 February 1864)

LOUISIANA

TEXAS

Charles Jacques Villeré
(2nd)

I-II
(25 February 1862-
15 September 1862)
III-IV
(13 January 1863-
17 February 1864)

Franklin Barlow Sexton
(2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(12 January 1863-
17 February 1864)

VIRGINIA

Charles Fenton Collier

II
(21 August 1862-
13 October 1862)

James Lyons

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(12 January 1863-
17 February 1864)

CURRENCY (Session IV)

ALABAMA

SOUTH CAROLINA

Francis Strother Lyon
(2nd)

IV
(12 December 1863-
17 February 1864)

William Waters Boyce
(P & 2nd)

IV
(12 December 1863-
17 February 1864)

James Lawrence Pugh
(2nd)

IV
(14 December 1863-
17 February 1864)

LOUISIANA

TENNESSEE

Charles Magill Conrad
(P & 2nd)

IV
(12 December 1863-
17 February 1864)

George Washington Jones

IV
(12 December 1863-
17 February 1864)

NORTH CAROLINA

TEXAS

Robert Rufus Bridgers
(2nd)

IV
(12 December 1863-
17 February 1864)

Peter W. Gray
(S)

IV
(12 December 1863-
17 February 1864)

VIRGINIA

John Brown Baldwin
(S & 2nd)

IV
(12 December 1863-
17 February 1864)

Robert Johnston
(P & 2nd)

IV
(14 December 1863-
17 February 1864)

ELECTIONS (Sessions I-IV)

ALABAMA

MISSISSIPPI

Jabez Lamar Monroe Curry
(P)

I-II
(25 February 1862-
07 October 1862)
III-IV
(12 January 1863-
17 February 1864)

Jeremiah Watkins Clapp
(S)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(12 January 1863-
17 February 1864)

FLORIDA

MISSOURI

James Baird Dawkins*
(S)
*(Resigned: 17 January 1863.)

I-II
(25 February 1862-
08 October 1862)

George Graham Vest
(P & 2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(12 January 1863-
17 February 1864)

GEORGIA

NORTH CAROLINA

Robert Pleasant Trippe

I-II
(25 February 1862-
11 October 1862)
III-IV
(12 January 1863-
17 February 1864)

William Nathan Harrell Smith
(P & 2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(22 January 1863-
17 February 1864)

KENTUCKY

TENNESSEE

John Watkins Crockett, Jr.
(S)

I-II
(25 February 1862-
24 September 1862)
III-IV
(12 January 1863-
12 February 1864)

Erasmus Lee Gardenhire

I-II
(25 February 1862-
11 October 1862)
III-IV
(28 January 1863-
01 February 1864)

VIRGINIA

Waller Redd Staples
(P & 2nd)

I
(25 February 1862-
21 April 1862)
III-IV
(12 January 1863-
17 February 1864)

ENROLLED BILLS (Sessions I-IV)

ARKANSAS

MISSOURI

Augustus Hill Garland
(S, P & 2nd)

III
(30 March 1863-
01 May 1863)

Thomas W. Freeman
(P)

IV
(22 December 1863-
17 February 1864)

Thomas Burton Hanly
(S & 2nd)

IV
(17 February 1864)

KENTUCKY

TENNESSEE

Horatio Washington Bruce•
(S & 2nd)

III
(ca.
25 April 1863-
01 May 1863)
IV
(22 December 1863-
24 December 1863)
IV
(17 February 1864)

Erasmus Lee Gardenhire•

I
(18 April 1862-
21 April 1862)
II
(ca.
27 September 1862-
11 October 1862)
IV
(ca.
20 January 1864-
01 February 1864)

John Milton Elliott
(P & 2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(12 January 1863-
15 December 1863)
IV
(24 December 1863-
17 February 1864)

William Henry Tibbs

I-II
(25 February 1862-
11 October 1862)
III
(20 January 1863-
30 April 1863)

MISSISSIPPI

TEXAS

Henry Cousins Chambers
(2nd)

I
(25 February 1862-
16 April 1862)
II
(27 August 1862-
13 October 1862)
III
(28 January 1863-
01 May 1863)
IV
(18 January 1864-
17 February 1864)

John Allen Wilcox
(S)

III
(30 March 1863-
01 May 1863)

William Bacon Wright

IV
(22 December 1863-
16 January 1864)

VIRGINIA

John Goode, Jr.•
(S & 2nd)

I
(02 April 1862-
21 April 1862)

FOREIGN AFFAIRS (Sessions I-IV)

ALABAMA

NORTH CAROLINA

William Russell Smith
(S & 2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(16 January 1863-
17 February 1864)

James Robert McLean

I-II
(25 February 1862-
20 September 1862)
III-IV
(12 January 1863-
17 February 1864)

KENTUCKY

SOUTH CAROLINA

Robert Jefferson
Breckinridge, Jr.
(S)

I-II
(25 February 1862-
27 September 1862)
III-IV
(12 January 1863-
17 February 1864)

John McQueen

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(16 January 1863-
17 February 1864)

LOUISIANA

TENNESSEE

John Perkins, Jr.
(S, P & 2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(12 January 1863-
17 February 1864)

Henry Stuart Foote
(2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(12 January 1863-
15 February 1864)

MISSISSIPPI

VIRGINIA

Ethelbert Barksdale
(2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(12 January 1863-
17 February 1864)

Daniel Coleman DeJarnette, Sr.
(2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(27 January 1863-
17 February 1864)

Walter Preston
(P)

I-II
(25 February 1862-
02 October 1862)
III-IV
(13 January 1863-
17 February 1864)

INDIAN AFFAIRS (Sessions I-IV)

ALABAMA

NORTH CAROLINA

John Perkins Ralls
(S)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(19 January 1863-
17 February 1864)

Archibald Hunter Arrington
(S)

I-II
(25 February 1862-
04 October 1862)
III-IV
(12 January 1863-
17 February 1864)

ARKANSAS

TENNESSEE

Thomas Burton Hanly
(S & 2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(12 January 1863-
17 February 1864)

William Henry Tibbs

I-II
(25 February 1862-
11 October 1862)
III-IV
(20 January 1863-
02 February 1864)

KENTUCKY

TEXAS

John Milton Elliott
(P & 2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(12 January 1863-
17 February 1864)

William Bacon Wright

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(12 January 1863-
16 February 1864)

LOUISIANA

VIRGINIA

Lucius Jacques Dupré
(S & 2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(19 January 1863-
17 February 1864)

John Goode, Jr.
(S & 2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(12 January 1863-
17 February 1864)

MISSISSIPPI

CHEROKEE NATION

Otho Robards Singleton
(2nd)

I-II
(25 February 1862-
29 August 1862)
III-IV
(22 January 1863-
17 February 1864)

Elias Cornelius Boudinot
(S & 2nd)

IV
(14 December 1863-
17 February 1864)

JUDICIARY (Sessions I-IV)

ALABAMA

NORTH CAROLINA

Edmund Strother Dargan
(S)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(13 January 1863-
17 February 1864)

Thomas Samuel Ashe

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(22 January 1863-
17 February 1864)

ARKANSAS

TENNESSEE

Augustus Hill Garland
(S, P & 2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(17 January 1863-
17 February 1864)

Joseph Brown Heiskell*
(2nd)
*(Resigned: 06 February 1864.)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(12 January 1863-
06 February 1864)

GEORGIA

TEXAS

Lucius Jeremiah Gartrell

I-II
(25 February 1862-
11 October 1862)
III-IV
(12 January 1863-
17 February 1864)

Peter W. Gray
(S)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(27 January 1863-
17 February 1864)

KENTUCKY

VIRGINIA

James William Moore
(S & 2nd)

I-II
(25 February 1862-
30 September 1862)
III-IV
(12 January 1863-
17 February 1864)

James Philemon Holcombe
(S)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(16 January 1863-
13 February 1864)

Charles Wells Russell
(P & 2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(12 January 1863-
17 February 1864)

MEDICAL DEPARTMENT (Sessions II-IV)

ALABAMA

MISSOURI

John Perkins Ralls
(S)

II
(08 September 1862-
13 October 1862)
III-IV
(19 January 1863-
17 February 1864)

Caspar Wistar Bell
(P)

II
(08 September 1862-
13 October 1862)
III-IV
(17 January 1863-
17 February 1864)

ARKANSAS

NORTH CAROLINA

Augustus Hill Garland•
(S, P & 2nd)

IV
(15 January 1864-
17 February 1864)

William Nathan Harrell Smith
(P & 2nd)

II
(08 September 1862-
13 October 1862)
III-IV
(22 January 1863-
17 February 1864)

Grandison Delaney Royston

II
(08 September 1862-
13 October 1862)
III
(17 January 1863-
28 April 1863)

GEORGIA

SOUTH CAROLINA

Porter Ingram•

IV
(15 January 1864-
18 January 1864)

James Farrow
(2nd)

II
(08 September 1862-
13 October 1862)
III-IV
(12 January 1863-
17 February 1864)

Augustus Romaldus Wright
(P)

II
(08 September 1862-
27 September 1862)
III
(16 January 1863-
01 May 1863)
IV
(19 January 1864-
04 February 1864)

KENTUCKY

TENNESSEE

James Stone Chrisman
(2nd)

II
(08 September 1862-
27 September 1862)
III-IV
(22 January 1863-
17 February 1864)

Thomas Menees
(2nd)

II
(08 September 1862-
13 October 1862)
III-IV
(12 January 1863-
17 February 1864)

VIRGINIA

John Goode, Jr.
(S & 2nd)

II
(08 September 1862-
13 October 1862)
III-IV
(12 January 1863-
17 February 1864)

MILITARY AFFAIRS (Sessions I-IV)

ALABAMA

MISSISSIPPI

James Lawrence Pugh
(2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(16 January 1863-
17 February 1864)

Henry Cousins Chambers
(2nd)

I-II
(31 March 1862-
13 October 1862)
III-IV
(28 January 1863-
17 February 1864)

Reuben Davis

I
(25 February 1862-
29 March 1862)

ARKANSAS

MISSOURI

Felix Ives Batson
(S & 2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III
(27 January 1863-
01 May 1863)

Caspar Wistar Bell•
(P)

I
(25 February 1862-
12 March 1862)

Thomas Alexander Harris
(P)

I-II
(14 March 1862-
13 October 1862)
III-IV
(12 January 1863-
17 February 1864)

FLORIDA

NORTH CAROLINA

Robert Benjamin Hilton
(2nd)

I-II
(31 March 1862-
13 October 1862)
III-IV
(12 January 1863-
17 February 1864)

Robert Rufus Bridgers
(2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(12 January 1863-
17 February 1864)

GEORGIA

SOUTH CAROLINA

Augustus Holmes Kenan
(S & P)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(27 January 1863-
27 January 1864)

William Porcher Miles
(S, P & 2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(12 January 1863-
17 February 1864)

KENTUCKY

TENNESSEE

Eli Metcalfe Bruce
(S & 2nd)

I-II
(31 March 1862-
04 October 1862)
III-IV
(27 January 1863-
17 February 1864)

William Graham Swan
(2nd)

I-II
(25 February 1862-
11 October 1862)
III-IV
(12 January 1863-
17 February 1864)

LOUISIANA

TEXAS

Charles Jacques Villeré
(2nd)

I-II
(31 March 1862-
15 September 1862)
III-IV
(13 January 1863-
17 February 1864)

John Allen Wilcox±*
(S)
*(Died: Richmond, Virginia,
07 February 1864.)

I-II
(31 March 1862-
13 October 1862)
III-IV
(27 January 1863-
06 February 1864)

VIRGINIA

Muscoe Russell Hunter Garnett±*
*
(Died: Elmwood,
Essex County, Virginia,
14 February 1864.)

I-II
(09 April 1862-
13 October 1862)
III-IV
(12 January 1863-
30 January 1864)

Roger Atkinson Pryor, Sr.*
(P)
*(Resigned: 05 April 1862.)

I
(25 February 1862-
08 March 1862)

NAVAL AFFAIRS (Sessions I-IV)

ALABAMA

MISSOURI

David Clopton
(2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(13 January 1863-
17 February 1864)

Thomas W. Freeman
(P)

IV
(22 December 1863-
17 February 1864)

FLORIDA

NORTH CAROLINA

James Baird Dawkins*
(S)
*(Resigned: 17 January 1863.)

I-II
(25 February 1862-
08 October 1862)

Burgess Sidney Gaither
(2nd)

I-II
(25 February 1862-
08 September 1862)
III-IV
(16 January 1863-
17 February 1864)

John Marshall Martin

III-IV
(31 March 1863-
17 February 1864)

GEORGIA

SOUTH CAROLINA

Charles James Munnerlyn•
(S)

IV
(06 January 1864-
18 January 1864)

William Waters Boyce
(P & 2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(12 January 1863-
17 February 1864)

Augustus Romaldus Wright
(P)

I-II
(25 February 1862-
27 September 1862)
III
(16 January 1863-
01 May 1863)
IV
(19 January 1864-
04 February 1864)

KENTUCKY

TENNESSEE

George Baird Hodge
(A & P)

II
(23 August 1862-
27 September 1862)
III
(12 January 1863-
01 May 1863)

David Maney Currin
(P)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(12 January 1863-
11 January 1864)

LOUISIANA

VIRGINIA

Charles Magill Conrad
(P & 2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(19 January 1863-
17 February 1864)

John Randolph Chambliss, Sr.
(S)

I-II
(25 February 1862-
07 October 1862)
III-IV
(12 January 1863-
17 February 1864)

Charles Fenton Collier

IV
(22 December 1863-
17 February 1864)

Charles Wells Russell
(P & 2nd)

I
(ca.
15 April 1862-
18 April 1862)

William "Extra Billy" Smith*
*
(Resigned: 06 April 1863.)

I
(25 February 1862-
19 April 1862)
III
(12 January 1863-
30 March 1863)

ORDNANCE AND ORDNANCE STORES (Sessions II-IV)

ALABAMA

MISSOURI

David Clopton
(2nd)

II
(08 September 1862-
13 October 1862)
III-IV
(13 January 1863-
17 February 1864)

William Mordecai Cooke, Sr.±*
(P)
*(Died: Petersburg, Virginia,
14 April 1863)

II
(08 September 1862-
13 October 1862)
III
(12 January 1863-
23 January 1863)

GEORGIA

SOUTH CAROLINA

Julian Hartridge
(2nd)

II
(08 September 1862-
13 October 1862)
III-IV
(27 January 1863-
17 February 1864)

Lewis Malone Ayer, Jr.
(S & 2nd)

IV
(22 December 1863-
23 December 1863)

KENTUCKY

TENNESSEE

George Baird Hodge
(A & P)

II
(08 September 1862-
27 September 1862)
III
(12 January 1863-
01 May 1863)

John Vines Wright
(2nd)

II
(08 September 1862-
13 October 1862)
III-IV
(16 January 1863-
20 January 1864)

LOUISIANA

TEXAS

Charles Magill Conrad
(P & 2nd)

II
(08 September 1862-
13 October 1862)
III-IV
(19 January 1863-
17 February 1864)

Caleb Claiborne Herbert
(2nd)

II
(08 September 1862-
13 October 1862)
III
(04 March 1863-
01 May 1863)

MISSISSIPPI

VIRGINIA

Jeremiah Watkins Clapp
(S)

II
(08 September 1862-
13 October 1862)
III-IV
(12 January 1863-
17 February 1864)

Alexander Robinson
Boteler, Sr.

(P)

II
(08 September 1862-
13 October 1862)
III-IV
(12 January 1863-
17 February 1864)

PATENTS (Sessions I-IV)

ALABAMA

LOUISIANA

William Parish Chilton, Sr.
(P & 2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(13 January 1863-
17 February 1864)

Henry Marshall
(S & P)

I-II
(25 February 1862-
07 October 1862)
III-IV
(23 January 1863-
12 January 1864)

FLORIDA

MISSOURI

Robert Benjamin Hilton
(2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(12 January 1863-
17 February 1864)

Caspar Wistar Bell
(P)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(17 January 1863-
17 February 1864)

GEORGIA

NORTH CAROLINA

Hardy Strickland
(S)

I-II
(25 February 1862-
29 September 1862)
III-IV
(17 January 1863-
17 February 1864)

William Lander
(S)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(16 January 1863-
17 February 1864)

KENTUCKY

TEXAS

Henry English Read
(2nd)

I-II
(25 February 1862-
27 September 1862)
III-IV
(12 January 1863-
17 February 1864)

William Bacon Wright

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(12 January 1863-
16 February 1864)

VIRGINIA

Waller Redd Staples
(P & 2nd)

I
(25 February 1862-
21 April 1862)
III-IV
(12 January 1863-
17 February 1864)

PAY AND MILEAGE (Sessions I-II)

GEORGIA

MISSISSIPPI

Augustus Romaldus Wright
(P)

I-II
(20 March 1862-
27 September 1862)

Otho Robards Singleton
(2nd)

I-II
(25 February 1862-
29 August 1862)

Israel Victor Welch
(S & 2nd)

II
(21 August 1862-
13 October 1862)

KENTUCKY

NORTH CAROLINA

Theodore Legrand Burnett
(S, P & 2nd)

I-II
(25 February 1862-
25 September 1862)

Robert Rufus Bridgers*
(2nd)
*(Appointed, But Replaced By
Augustus Romaldus Wright
Due To Extended Absence.)

I
(25 February 1862)

POST OFFICES AND POST ROADS (Sessions I-IV)

ALABAMA

MISSOURI

William Parish Chilton, Sr.
(P & 2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(13 January 1863-
17 February 1864)

Aaron H. Conrow
(P & 2nd)

I-II
(25 February 1862-
06 October 1862)
III-IV
(12 January 1863-
17 February 1864)

ARKANSAS

NORTH CAROLINA

Thomas Burton Hanly
(S & 2nd)

IV
(22 December 1863-
17 February 1864)

Allen Turner Davidson
(S & P)

I-II
(25 February 1862-
27 September 1862)
III-IV
(17 January 1863-
17 February 1864)

Grandison Delaney Royston

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III
(17 January 1863-
28 April 1863)

FLORIDA

TENNESSEE

Robert Benjamin Hilton
(2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(12 January 1863-
17 February 1864)

John DeWitt Clinton Atkins
(P & 2nd)

I-II
(12 March 1862-
09 October 1862)
III-IV
(28 January 1863-
17 February 1864)

GEORGIA

TEXAS

William White Clark

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(12 January 1863-
17 February 1864)

Caleb Claiborne Herbert
(2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III
(04 March 1863-
01 May 1863)

MISSISSIPPI

VIRGINIA

Israel Victor Welch
(S & 2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)

Robert Johnston
(P & 2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(12 January 1863-
17 February 1864)

PRINTING (Sessions I-IV)

ALABAMA

MISSISSIPPI

William Russell Smith•
(S & 2nd)

IV
(02 January 1864-
11 January 1864)

Ethelbert Barksdale
(2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III
(12 January 1863-
01 May 1863)
IV
(12 January 1864-
17 February 1864)

GEORGIA

TENNESSEE

David William Lewis•

IV
(02 January 1864-
07 January 1864)

Thomas Menees
(2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(12 January 1863-
17 February 1864)

Augustus Romaldus Wright
(P)

I-II
(25 February 1862-
27 September 1862)
III
(16 January 1863-
01 May 1863)
IV
(08 January 1864-
04 February 1864)

LOUISIANA

VIRGINIA

Lucius Jacques Dupré
(S & 2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(19 January 1863-
17 February 1864)

David Funsten
(2nd)

IV
(22 December 1863-
17 February 1864)

Albert Gallatin Jenkins*
*
(Resigned: 18 August 1862.)

I
(25 February 1862-
21 April 1862)

PUBLIC BUILDINGS (Sessions I-IV)

ALABAMA

TENNESSEE

James Lawrence Pugh
(2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(16 January 1863-
17 February 1864)

David Maney Currin
(P)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(12 January 1863-
11 January 1864)

VIRGINIA

James Lyons

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(12 January 1863-
17 February 1864)

QUARTERMASTER'S AND COMMISSARY DEPARTMENTS
AND MILITARY TRANSPORTATION
(Sessions II-IV)

ALABAMA

MISSISSIPPI

William Parish Chilton, Sr.
(P & 2nd)

II
(08 September 1862-
13 October 1862)
III-IV
(13 January 1863-
15 December 1863)

John Jones McRae

II
(08 September 1862-
13 October 1862)
III
(13 January 1863-
01 May 1863)
IV
(13 January 1864-
17 February 1864)

Israel Victor Welch•
(S & 2nd)

IV
(01 January 1864-
12 January 1864)

ARKANSAS

NORTH CAROLINA

Thomas Burton Hanly
(S & 2nd)

IV
(18 December 1863-
17 February 1864)

Allen Turner Davidson•*
(S & P)
*(Made Permanent Member:
31 December 1863.)

III
(18 March 1863-
26 March 1863)
IV
(31 December 1863-
17 February 1864)

Grandison Delaney Royston

III
(17 January 1863-
28 April 1863)

William Lander
(S)

II
(08 September 1862-
13 October 1862)
III
(16 January 1863-
14 March 1863)
III-IV
(28 March 1863-
31 December 1863)

FLORIDA

SOUTH CAROLINA

James Baird Dawkins*
(S)
*(Resigned: 17 January 1863.)

II
(08 September 1862-
08 October 1862)

Lewis Malone Ayer, Jr.
(S & 2nd)

II
(08 September 1862-
13 October 1862)
III-IV
(12 January 1863-
23 December 1863)

GEORGIA

TENNESSEE

William White Clark

II
(08 September 1862-
13 October 1862)
III-IV
(12 January 1863-
17 February 1864)

Henry Stuart Foote
(2nd)

IV
(15 December 1863-
15 February 1864)

Robert Pleasant Trippe

IV
(18 December 1863-
17 February 1864)

LOUISIANA

TEXAS

Henry Marshall
(S & P)

II
(08 September 1862-
07 October 1862)
III
(23 January 1863-
01 May 1863)

Franklin Barlow Sexton
(2nd)

II
(08 September 1862-
13 October 1862)
III-IV
(12 January 1863-
17 February 1864)

VIRGINIA

Walter Preston
(P)

II
(08 September 1862-
02 October 1862)
III-IV
(13 January 1863-
17 February 1864)

RULES AND OFFICERS OF THE HOUSE (Sessions I-III)

GEORGIA

NORTH CAROLINA

David William Lewis

I-II
(25 February 1862-
03 September 1862)
III
(12 January 1863-
01 May 1863)

William Nathan Harrell Smith
(P & 2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III
(22 January 1863-
01 May 1863)

LOUISIANA

TENNESSEE

John Perkins, Jr.
(S, P & 2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III
(12 January 1863-
01 May 1863)

George Washington Jones

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III
(12 January 1863-
23 January 1863)
III
(31 March 1863-
01 May 1863)

VIRGINIA

Alexander Robinson Boteler, Sr.
(P)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III
(12 January 1863-
01 May 1863)

TERRITORIES AND PUBLIC LANDS (Sessions I-IV)

ALABAMA

LOUISIANA

Thomas Jefferson Foster
(2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(16 January 1863-
17 February 1864)

Henry Marshall
(S & P)

I-II
(25 February 1862-
07 October 1862)
III-IV
(23 January 1863-
12 January 1864)

ARKANSAS

MISSOURI

Felix Ives Batson
(S & 2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III
(27 January 1863-
01 May 1863)

Thomas W. Freeman
(P)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(28 January 1863-
17 February 1864)

GEORGIA

TENNESSEE

David William Lewis

I-II
(25 February 1862-
03 September 1862)
III-IV
(12 January 1863-
17 February 1864)

Thomas Menees
(2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(12 January 1863-
17 February 1864)

KENTUCKY

TEXAS

George Washington Ewing
(P & 2nd)

I-II
(25 February 1862-
24 September 1862)
III-IV
(16 January 1863-
17 February 1864)

John Allen Wilcox±*
(S)
*(Died: Richmond, Virginia,
07 February 1864.)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(27 January 1863-
06 February 1864)

VIRGINIA

Albert Gallatin Jenkins*
*
(Resigned: 18 August 1862.)

I
(25 February 1862-
21 April 1862)

Samuel Augustine Miller
(2nd)

IV
(22 December 1863-
16 February 1864)

WAR TAX (Session II)

ALABAMA

MISSOURI

Francis Strother Lyon
(2nd)

II
(21 August 1862-
13 October 1862)

Aaron H. Conrow
(P & 2nd)

II
(21 August 1862-
06 October 1862)

ARKANSAS

NORTH CAROLINA

Thomas Burton Hanly
(S & 2nd)

II
(21 August 1862-
13 October 1862)

William Lander
(S)

II
(21 August 1862-
13 October 1862)

FLORIDA

SOUTH CAROLINA

Robert Benjamin Hilton
(2nd)

II
(21 August 1862-
13 October 1862)

Lewis Malone Ayer, Jr.
(S & 2nd)

II
(21 August 1862-
13 October 1862)

GEORGIA

TENNESSEE

William White Clark

II
(21 August 1862-
13 October 1862)

Joseph Brown Heiskell
(2nd)

II
(21 August 1862-
13 October 1862)

KENTUCKY

TEXAS

James Stone Chrisman
(2nd)

II
(21 August 1862-
27 September 1862)

Franklin Barlow Sexton
(2nd)

II
(21 August 1862-
13 October 1862)

MISSISSIPPI

VIRGINIA

Israel Victor Welch
(S & 2nd)

II
(21 August 1862-
13 October 1862)

Charles Fenton Collier

II
(21 August 1862-
13 October 1862)

WAYS AND MEANS (Sessions I-IV)

ALABAMA

MISSISSIPPI

Francis Strother Lyon
(2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(22 January 1863-
17 February 1864)

John Jones McRae

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(13 January 1863-
17 February 1864)

GEORGIA

SOUTH CAROLINA

Julian Hartridge
(2nd)

IV
(19 December 1863-
17 February 1864)

Milledge Luke Bonham*
(A)
*(Resigned: 17 January 1863.)

I-II
(25 February 1862-
11 October 1862)

Hines Holt*
*
(Resigned: 12 January 1864.)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III
(12 January 1863-
01 May 1863)

William Waters Boyce
(P & 2nd)

III-IV
(17 January 1863-
17 February 1864)

KENTUCKY

TENNESSEE

Willis Benson Machen
(S & 2nd)

I-II
(25 February 1862-
02 October 1862)
III-IV
(16 January 1863-
17 February 1864)

George Washington Jones

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(12 January 1863-
17 February 1864)

LOUISIANA

TEXAS

Duncan Farrar Kenner
(P & 2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III
(12 January 1863-
01 May 1863)

Malcolm Duncan Graham
(S)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(12 January 1863-
17 February 1864)

John Perkins, Jr.
(S, P & 2nd)

IV
(19 December 1863-
17 February 1864)

VIRGINIA

John Brown Baldwin
(S & 2nd)

I-II
(09 April 1862-
13 October 1862)
III-IV
(12 January 1863-
17 February 1864)

Muscoe Russell Hunter Garnett

I
(25 February 1862-
05 April 1862)

Joint Committees

SENATOR/
REPRESENTATIVE

SESSIONS
SERVED

SENATOR/
REPRESENTATIVE

SESSIONS
SERVED

BUILDINGS (Session I)

SENATORS

FLORIDA

KENTUCKY

James McNair Baker
(2nd)

I
(25 February 1862-
21 April 1862)

Henry Cornelius Burnett
(S, P & 2nd)

I
(25 February 1862-
21 April 1862)

NORTH CAROLINA

George Davis
(C & P)

I
(25 February 1862-
17 April 1862)

REPRESENTATIVES

ALABAMA

TENNESSEE

James Lawrence Pugh
(2nd)

I
(25 February 1862-
21 April 1862)

David Maney Currin
(P)

I
(25 February 1862-
21 April 1862)

VIRGINIA

James Lyons

I
(25 February 1862-
21 April 1862)

ENGROSSMENT AND ENROLLMENT (Session I)

SENATORS

ARKANSAS

FLORIDA

Charles Burton Mitchel
(2nd)

I
(14 March 1862-
21 April 1862)

Augustus Emmet Maxwell
(2nd)

I
(14 March 1862-
21 April 1862)

MISSISSIPPI

James Phelan

I
(14 March 1862-
21 April 1862)

REPRESENTATIVES

KENTUCKY

MISSISSIPPI

John Milton Elliott
(P & 2nd)

I
(14 April 1862-
21 April 1862)

Henry Cousins Chambers
(2nd)

I
(14 April 1862-
16 April 1862)

TENNESSEE

Erasmus Lee Gardenhire•

I
(17 April 1862-
21 April 1862)

William Henry Tibbs

I
(14 April 1862-
19 April 1862)

FLAG AND SEAL (Sessions I-III)

SENATORS

LOUISIANA

TEXAS

Thomas Jenkins Semmes
(S & 2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III
(19 January 1863-
01 May 1863)

Louis Trezevant Wigfall
(P & 2nd)

III
(19 January 1863-
01 May 1863)

SOUTH CAROLINA

VIRGINIA

James Lawrence Orr
(S, P & 2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III
(19 January 1863-
30 April 1863)

William Ballard Preston±*
(S & P)
*(Died: Smithfield,
Montgomery County, Virginia,
16 November 1862.)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)

REPRESENTATIVES

ALABAMA

TEXAS

William Russell Smith
(S & 2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III
(27 January 1863-
01 May 1863)

Peter W. Gray
(S)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III
(19 January 1863-
01 May 1863)

VIRGINIA

Alexander Robinson Boteler, Sr.
(P)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III
(12 January 1863-
01 May 1863)

INAUGURATION (Session I)

SENATORS

MISSISSIPPI

SOUTH CAROLINA

Albert Gallatin Brown
(2nd)

I
(21 February 1862-
22 February 1862)

James Lawrence Orr
(S, P & 2nd)

I
(21 February 1862-
22 February 1862)

TENNESSEE

Gustavus Adolphus Henry, Sr.
(2nd)

I
(21 February 1862-
22 February 1862)

REPRESENTATIVES

ALABAMA

MISSISSIPPI

Francis Strother Lyon
(2nd)

I
(19 February 1862-
22 February 1862)

Otho Robards Singleton
(2nd)

I
(19 February 1862-
22 February 1862)

ARKANSAS

MISSOURI

Felix Ives Batson
(S & 2nd)

I
(19 February 1862-
22 February 1862)

William Mordecai Cooke, Sr.
(P)

I
(19 February 1862-
22 February 1862)

FLORIDA

NORTH CAROLINA

Robert Benjamin Hilton
(2nd)

I
(19 February 1862-
22 February 1862)

Thomas David Smith McDowell
(S & P)

I
(19 February 1862-
22 February 1862)

GEORGIA

SOUTH CAROLINA

Hines Holt

I
(19 February 1862-
22 February 1862)

John McQueen

I
(19 February 1862-
22 February 1862)

KENTUCKY

TENNESSEE

Horatio Washington Bruce
(S & 2nd)

I
(19 February 1862-
22 February 1862)

William Graham Swan
(2nd)

I
(19 February 1862-
22 February 1862)

LOUISIANA

TEXAS

Henry Marshall
(S & P)

I
(19 February 1862-
22 February 1862)

John Allen Wilcox
(S)

I
(19 February 1862-
22 February 1862)

VIRGINIA

James Lyons

I
(19 February 1862-
22 February 1862)

PRINTING (Sessions I-IV)

SENATORS

GEORGIA

MISSOURI

Benjamin Harvey Hill
(S, P & 2nd)

I-II
(25 February 1862-
08 October 1862)
III-IV
(19 January 1863-
17 February 1864)

John Bullock Clark, Sr.
(P & 2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
IV
(ca.
08 December 1863-
17 February 1864)

MISSISSIPPI

TENNESSEE

James Phelan

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(19 January 1863-
17 February 1864)

Landon Carter Haynes, Sr.
(2nd)

III-IV
(19 January 1863-
17 February 1864)

REPRESENTATIVES

ALABAMA

MISSISSIPPI

William Russell Smith•
(S & 2nd)

IV
(02 January 1864-
11 January 1864)

Ethelbert Barksdale
(2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III
(12 January 1863-
01 May 1863)
IV
(12 January 1864-
17 February 1864)

GEORGIA

TENNESSEE

David William Lewis•

IV
(02 January 1864-
07 January 1864)

Thomas Menees
(2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(12 January 1863-
17 February 1864)

Augustus Romaldus Wright
(P)

I-II
(25 February 1862-
27 September 1862)
III
(16 January 1863-
01 May 1863)
IV
(08 January 1864-
04 February 1864)

LOUISIANA

VIRGINIA

Lucius Jacques Dupré
(S & 2nd)

I-II
(25 February 1862-
13 October 1862)
III-IV
(19 January 1863-
17 February 1864)

David Funsten
(2nd)

IV
(22 December 1863-
17 February 1864)

Albert Gallatin Jenkins*
*
(Resigned: 18 August 1862.)

I
(25 February 1862-
21 April 1862)

RULES (Session I)

SENATORS

ALABAMA

ARKANSAS

Clement Claiborne Clay

I
(19 February 1862-
21 April 1862)

Robert Ward Johnson
(P & 2nd)

I
(19 February 1862-
21 April 1862)

William Lowndes Yancey
(S)

I
(ca.
09 April 1862-
21 April 1862)

SOUTH CAROLINA

James Lawrence Orr
(S, P & 2nd)

I
(19 February 1862-
21 April 1862)

REPRESENTATIVES

ALABAMA

LOUISIANA

Jabez Lamar Monroe Curry
(P)

I
(18 February 1862-
18 April 1862)

John Perkins, Jr.
(S, P & 2nd)

I
(18 February 1862-
21 April 1862)

GEORGIA

TENNESSEE

David William Lewis

I
(18 February 1862-
21 April 1862)

George Washington Jones

I
(18 February 1862-
21 April 1862)

VIRGINIA

Thomas Stanhope Bocock
(P & 2nd)

I
(18 February 1862-
21 April 1862)

Resources     Privacy Statement     Copyright Issues & Website Disclaimer     Contact Page
The Confederate War Department © 2000-2014